Dyskopatia
Czasem mam wrażenie, że temat ten pod względem nauki będzie przejawiał się przez całe życie. Na obrazku jakby oczywisty schemat działania podrażnienia zakończeń nerwowych kryje za sobą masę tajemnic i złożonych procesów fizjologicznych, na który składa się szereg komponentów naszego zdrowia.
Przeważnie każdy z Nas co najmniej raz doznał mocnego bólu kręgosłupa. Jednak niektórzy zaprzyjaźnili się z nim bliżej na dłuższy czas. Rwa kulszowa, za pewne znasz takie hasło?
Dyskopatia objawy
ból kręgosłupa-przeszywający, ostry, rozdzierający i dobrze zlokalizowany
zaburzenia czucia powierzchniowego – drętwienie i mrowienie
wzdłuż linii dermatomu (jak po sznurku)
niedowłady i osłabienie siły mięśni
objawy neurologiczne – w skrajnych przypadkach nawet paraliż kończyny.
Dyskopatia lędźwiowa
Jest to najczęstsza forma spotykanej dyskopatii. Nasz odcinek lędźwiowy znajdując się na dole tego kręgosłupowego łańcucha składającego się z 33/34 kręgów, pod wpływem grawitacji przenosi największe obciążenia. Kombinacja pochylania, prostowania, skłonu bocznego czy obracania ciała stawia przed nim nie lada wyzwanie.
Obraz kliniczny:
Ból kręgosłupa w dolnym jego odcinku, promieniowanie do pośladka, uda, a nawet w cięższych przypadkach łydki oraz stopy.
Taki stan świadczy o podrażnieniu chemicznym lub mechanicznym korzenia nerwowego przez krążek międzykręgowy (potocznie nazywany dyskiem), lub o strukturach znajdujących się w świetle wyjścia otworu międzykręgowego.
Uwaga: brak czucia, utrata kontroli oddawania moczu i kału, niezwłocznie udaj się na SOR!
Dyskopatia szyjna
O ile ten odcinek kręgosłupa znajduje się wysoko umieszczony względem poprzednich kręgów, wydaję się nie być eksponowany na przeciążenia, jest niestety podatny na zmiany naszej postawy. Dzisiejsza sylwetka człowieka narażona jest na siedzący tryb pracy, patrzenie w telefon czy niechlujne siedzenie. Najczęściej ta grupa pacjentów o znikomym ruchu w swym codziennym życiu, uskarża się na problemy w tym odcinku.
Obraz kliniczny:
Ból kręgosłupa szyjnego, promieniowanie do dłoni, palców, osłabienie siły ręki.
Niemożność w chwytaniu i wykonywaniu precyzyjnych ruchów dłoni.
Taki stan świadczy o podrażnieniu chemicznym lub mechanicznym korzenia nerwowego przez krążek międzykręgowy (potocznie nazywany dyskiem), lub o strukturach znajdujących się w świetle wyjścia otworu międzykręgowego.
Z czego wynika dyskopatia?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba by zrobić kilkugodzinny wykład który by nie wyczerpał tematu. Jednak my przyjrzymy się najczęstszym aspektom z życia codziennego, które mogą predysponować do tej choroby:
1. Aktywność fizyczna - Jej nadmierna ilość z brakiem zachowania odpowiedniego ruchu, który mógłby uszkadzać Twój kręgosłup będzie znacząco nadwyrężał krążek. Odpowiednia postawa o raz mechanizm skłonu, podnoszenia czy ćwiczeń, będzie kluczowa dla zachowania wytrzymałości tej "dźwigni".
Brak ruchu niestety jeszcze częściej będzie negatywnie wpływał na Twoje odczucia bólowe.
Krążek jest uwodniony, niczym gąbka absorbuje płyny, aby zachować elastyczność. Otaczające go mięśnie również potrzebują stymulacji, aby sprawnie chronić stawy swym silnym korpusem. Ruch zapewni drenaż o raz przepływ krwi w obrębie stawu kręgosłupa.
2. Postawa ciała i urazy - Powyższe punkty aktywności niestety czasem niewiele zmienią. Jeśli Twoje ciało uznało znaczącego urazu z którym nie było sobie w stanie poradzić wytwarzając nieprzystosowaną do Ciebie kompresację z którą żyjesz na co dzień.
Postawa ciała może predysponować Cię do nawracających mikrourazów, które w końcu "urosną" do większej skali.
3. Chemia - Odżywianie jako jeden z filarów naszego metabolizmu w znaczącym stopniu wpłynie na możliwości przebudowy naszych struktur, zarówno krążka jak i samego nerwu czy mięśni go otaczających. (Temat dietetyczny zostawimy na inny deser)
W tym artykule znajdziesz więcej obrazowego przestawienia tego problemu:
www.rehab.pl/choroby-i-objawy/dyskopatia-kregoslupa-objawy-leczenie-rehabilitacja/
Dyskopatia jak leczyć?
Jest to często skomplikowany zespół objawów, szczególnie w stanie ostrym.
Nie podejmuj żadnych kroków samowolnie bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.
Nie czekaj jeśli ból nie mija, stopniowo się nie zmniejsza, lub pogarsza z dnia na dzień!
Udaj się do lekarza lub fizjoterapeuty, który oceni skalę problemu oraz nakieruje Cię, na terapię jakiej będziesz potrzebować. Nie wahaj się pojechać na SOR w razie dużego bólu!
Być może będziesz potrzebować rezonansu (MRI), prześwietlenia (RTG), który oceni Twój stan zdrowia i przybliży do postawienia zbliżonej diagnozy.
Z osobistych doświadczeń pacjentów unikałbym klasycznych form masażu czy "nastawiania", które mogą znacząco pogłębić problem, ponieważ jest to często niecelowana forma terapii.
W kolejnym blogu zastanowimy się, czy aby ból promieniujący do kończyny zawsze jest związany z dyskopatią? Lub czy dyskopatia zawsze wywołuje objawy bólowe.
Jeśli tu dotarłeś, dziękuję Ci za uwagę i życzę jak najwięcej zdrowia!
W razie potrzeby zawsze możesz się skontaktować ze mną po poradę :)
Pozdrawiam Twój NeuroTerapeuta.